Sensacyjne odkrycie?!

Być może Mariuszowi Wollnemu, gdy razem z wydawcą przewodnika „Z Kacprem Ryksem po renesansowym Krakowie” (a wcześniej „Tropem smoka” i „Krwi Inków”) Radosławem Palonką oraz pełniącą rolę fotografa Adrianną Hołub wędrował po Krakowie i okolicy w celu wykonania dokumentacji fotograficznej do wyżej wymienionej książki, mimochodem udało się dokonać sensacyjnego odkrycia. Oto po emocjonującej eksploracji Groty Twardowskiego ekipa badawcza udała się na zwiedzanie Pychowic, gdzie do początku XX w. stała karczma „Rzym” (ta, w której diabli, w taki czy inny sposób, wzięli Twardowskiego) uwieczniona na fotografii z 1925 r., opublikowanej przez Romana Kiełkowskiego w wydanych w 1972 r. „Historiach spod kopca Krakusa”. I oto, w pobliżu skrzyżowania ulicy Tynieckiej z ulicami Norymberską i Sodową, Mariusza Wollnego uderzyło podobieństwo przydrożnej kapliczki do tej zapamiętanej z fotografii z 1925 r. Rozejrzawszy się dokładniej, wypatrzył wśród pobliskich zarośli ruiny okazałej budowli, jako żywo przypominającej karczmę „Rzym” ze wspomnianego zdjęcia.

Domniemane miejsce po karczmie Rzym

Co prawda napotkany mieszkaniec sąsiedniego domu twierdził, że są to pozostałości po przepompowni sody (obojętnie co to znaczy), lecz wygląda na to, że owa przepompownia została zainstalowana na miejscu odremontowanej karczmy, by następnie również popaść w ruinę.

Oczywiście odkrycie i powyższa teza wymaga jeszcze potwierdzenia, choć porównując stare zdjęcie karczmy z kapliczką oraz współczesnych ruin przepompowni z odległą może o 50 m kapliczką można by się założyć, że to te same obiekty po 100 latach. Aby  jednak wyzbyć się wszelkich wątpliwości, niniejszym ogłaszamy wśród fanów Ryksa i innych osób z detektywistyczną żyłką konkurs (z nagrodami!) na zdobycie twardych dowodów na tożsamość ruin karczmy sprzed 100 lat ze stosunkowo świeżymi ruinami przepompowni sody (a przy okazji można by wyjaśnić, co to takiego ta przepompownia, do kogo należała i kiedy została zlikwidowana).

Naśladowcy Ryksa, do dzieła! Jeśli się pospieszycie, być może jeszcze zdążymy zamieścić w przewodniku nowe rewelacje.

Kapliczka przed karczmą Rzym

Kategoria wpisu: Aktualności, tagi: , . Dodaj do zakładek stały link.

Komentowanie wyłączone